Elektromiogrāfija (EMG)

Elektromiogrāfija (EMG)

Elektromiogrāfija (EMG) ir medicīnas diagnostikas metode, kas ļauj mērīt muskuļu kontrakciju intensitāti, atsevišķu muskuļu un to grupu aktivitāti un to funkcijas. EMG tiek izmantota, lai diagnosticētu dažādas muskuļu un nervu sistēmas slimības.

EMG tiek veikta, izmantojot speciālu ierīci, ko sauc par elektromiogrāfu. Elektromiogrāfs spēj reģistrēt elektriskos impulsu, kas rodas muskuļos, un pārveidot tos par grafiskiem attēliem vai skaņas signāliem. Lai veiktu EMG, pacientam tiek ievietoti elektrodi uz muskuļiem vai nerviem, kurus vēlas pārbaudīt, un tiek mērīts elektriskais impulss, kas rodas muskuļos.

EMG ir noderīga diagnostikas metode, jo tā ļauj precīzi noteikt muskuļu un nervu sistēmas traucējumu cēloņus un palīdz ārstiem izstrādāt atbilstošu ārstēšanas plānu.

EMG izmeklējums sastāv no divām daļām – miogrāfijas (nervu stimulācija ar vāju elektrisku impulsu) un neirogrāfijas (muskuļa šķiedru elektriskās aktivitātes pārbaude, iedurot muskulī smalku adatu-elektrodu). Atkarībā no nepieciešamās diagnostikas, izmeklējums var ietvert neirogrāfiju kopā ar miogrāfiju, vai tikai neirogrāfiju.

Ar elektromiogrāfiju (EMG) izmeklē:

  • mononeiropātijas vai polineiropātijas (viena vai daudzu nervu bojājumus), t.sk. roku un kāju kompresijas neiropātijas,
  • traumatiskus perifērās nervu sistēmas bojājumus,
  • radikulopātijas un pleksopātijas,
  • muskuļu slimības,
  • muguras smadzeņu slimības,
  • motoneironu jeb motoro (kustību) neironu slimības u.c.

Kā notiek?

Uz elektromiogrāfiju norīko ārstējošais ārsts. Neirologs, kurš veic izmeklējumu, pacientam izstāsta izmeklējuma procedūru un dod norādījumus par veicamām darbībām tās laikā. Lai veiktu izmeklējumu, ir nepieciešama adekvāta saskarsme ar pacientu, t.i. lai viņš spētu saprast uzdevumu un koncentrēties izmeklējumam.

Pirms izmeklējuma veikšanas ir nepieciešams informēt ārstu par elektrokardiostimulatora vai citas elektriskas medicīnas ierīces klātbūtni, ādas infekcijām vai asins recēšanu mazinošu medikamentu lietošanu, cita veida īpaša sagatavošanās procedūrai nav nepieciešama.

Elektromiogrāfijas pielietošanai grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, kā arī bērniem ierobežojumu nav. Tomēr ir jāņem vērā, ka izmeklējuma laikā jāspēj saprast un koncentrēties uzdevumam, tāpēc bērniem to veic, vadoties pēc individuālām īpatnībām, kad sasniegts apzinīgs vecums.

20-60min

Izmeklējuma ilgums

Uzreiz pēc izmeklējuma

Rezultātu saņemšana

  • Pirms izmeklējuma veikšanas ir nepieciešams informēt ārstu par elektrokardiostimulatora vai citas elektriskas medicīnas ierīces klātbūtni, ādas infekcijām vai asins recēšanu mazinošu medikamentu lietošanu.