GALVAS SĀPJU KABINETS

KONSULTĀCIJAS
NEIROMIOGRĀFIJA
GALVAS SĀPJU KABINETS
ELEKTROENCEFALOGRĀFIJA
TMS (ar NEIRONAVIGĀCIJU)

Ko darīt, lai nesāp galva?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, jāsaprot, kāda veida galvassāpes ir minētam pacientam. Patiesībā, galvassāpju veidu ir ļoti, ļoti  daudz.  Tās var būt gan primāras, gan sekundāras- t.i.- pie citām slimībām piemēram, arteriāla hipertensija, ateroskleroze, infekcijas, pēc traumām  utt. Ja runājam par saspringuma jeb tenzijas tipa galvassāpēm, kas ir biežākās primārās galvassāpes, tad profilaksei varētu ieteikt regulāras sporta nodarbības, stresa menedžmentu.  Pirms tam gan būtu labi pakonsultēties ar fizioterapeitu par to, kādas tieši fiziskas aktivitātes ir vai nav vēlamas konkrētam cilvēkam. Būtu ieteicams arī izmērīt asinsspiedienu, kas nereti  var svārstīties arī gados jauniem cilvēkiem. No zālēm, retu saspringuma galvassāpju gadījumā, varu ieteikt parastos pretsāpju līdzekļus, kas nopērkami aptiekā bez receptes. Ja runājam par migrēnu, tad šeit pamatā ir ģenētika un hormoni. Bet, protams, ir rinda ar provocējošiem faktoriem- piemēram, sarkanvīns, cietie sieri, glutamātus saturoši produkti, stress u.c. Taču visbiežāk tomēr, arī izvairoties to šiem faktoriem, galva tomēr sāpēs- varbūt vienīgi- retāk. Šajos un arī citos galvassāpju gadījumos ir jāizvēlas pareiza ārstēšana, pretējā gadījumā var attīstīties tā saucamās, ilgstošas medikamentu lietošanas izraisītās galvassāpes. Parasti tās izraisa  pretsāpju, pretiekaisuma līdzekļi. Tātad, uz jautājumu: „ ko darīt? „, atbilde ir viena- jāgriežas pie ārsta, jo tikai uzstādot pareizu diagnozi, var nozīmēt pareizu ārstēšanu.

Vai galvassāpes ir mūsdienīgi un kas tās ierosina?

Tā kā mēs dzīvojam ļoti saspringtā laikmetā, protams, var teikt, ka galvassāpes ir mūsdienīgi. Lai gan, par viduslaikiem mums statistikas nav J. Pēc statistikas datiem ar epizodiskām saspringuma galvassāpēm sirgst 70% populācijas, hroniskām līdz pat 3%,migrēnu 10-12%, ilgstošas medikamentu lietošanas  izraisītām ap 5%. Tā kā diagnoze ir klīniska- t.i. vizuāli izmeklējumos mēs parasti nekādu vainu neatrodam ( viss notiek bioķīmiskā, mikroskopiskā un saišu, muskuļu utt. līmenĪ), liela nozīme ir sīkai slimības vēstures izpētei, kā arī ārsta pieredzei un savstarpējai sadarbībai . Bet, protams, arī radioloģiskie u.c. izmeklējumi ir jāveic, lai izslēgtu sekundārās galvassāpes ,piemēram, aneirismas, malformācijas,  vaskulīti, audzēji utt.  Par galvassāpju cēloņiem jau nedaudz minēju iepriekš. Biežākie no tiem- stress, muskuļu saspringums gan saistībā ar stresu, gan arī no ilgstoša darba ar datoru, tā saucamais  „izziņas kakls” no mobilo telefonu, klēpjdatoru lietošanas, depresija,  kā arī  daudz citu iemeslu.

Kad jāmeklē ārsta palīdzība nekavējoties un kādas tūlītējas ārstēšanas/ diagnostikas iespējas piedāvājam?

Ir situācijas pie galvassāpēm, kad ārsta palīdzība jāmeklē steidzami. Tās i r-1) pēkšņas pirmreizējas  ļoti stipras galvassāpes 2)galvassāpes, ko pavada neiroloģiska simptomātika ( notirpums, vājums, dubultošanās, valodas traucējumi, apjumkums  u.tml)3) pieaugošas galvassāpes, kas nepadodas parastai ātrstēšanai  3)pirmreizējas galvassāpes grūtniecei  4)onkoloģiskas saslimšanas, kam pievienojas galvassāpes 4) paaugstināta temperatūra ar pieaugošām galvassāpēm 5) pirmreizējas galvassāpes vecumā pēc  50 gadiem.  Diamed klīnikā katru dienu ir pieejama neirologa konsultācija, kas izvērtēs, kāda no Diamed pieejamām diagnostikas metodēm ir jāpielieto konkrētā gadījumā- ultrasonogrāfija,  kompjūtertomogrāfija  vai magnētiskā rezonanse ar vai bez kontrasta, angiogrāfija,  vai varbūt pacients jānosūta izmeklēšanai citur. Mūsu klīnikā iespējams saņemt arī nepieciešamās injekcijas, kā arī atsāpinošas procedūras, fizioprocedūras vai neiroķirurģiskas manipulācijas.

 

 

Uzzināt vairāk

Ruta Plotniece

Neirologs

Pieteikties vizītei