Elektroencefalogrāfija (EEG) un miega EEG

Elektroencefalogrāfija (EEG) un miega EEG

KAS IR ELEKTROENCEFALOGRĀFIJA UN KĀDAS IR ŠĪS DIAGNOSTIKAS METODES IESPĒJAS?

Elektroencefalogrāfija  ir galvas smadzeņu bioelektriskās aktivitātes pieraksts. To veic ar speciāliem sensoriem (elektrodiem), kas ir novietoti uz galvas un ar vadiem savienoti ar datoru. Datora monitorā galvas smadzeņu bioelektriskā aktivitāte atspoguļojas viļņotu līkņu veidā. EEG ir ir nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kas palīdz diagnosticēt dažādas nervu sistēmas slimības. Aparatūra reģistrē bioelektriskās norises cilvēka smadzenēs, bet uz cilvēku nekādā veidā neiedarbojas. Pēc izmeklējuma pacients var turpināt normālas ikdienas aktivitātes.

Īpaša nozīme izmeklējumam ir epilepsijas un citu lēkmjveida stāvokļu diagnostikā. EEG ir pats nozīmīgākais tests epilepsijas diagnozes apstiprināšanai, tā palīdz atšķirt lēkmju veidus un noteikt epilepsijas sindromu (tipu). Izmeklējumu izmanto arī epilepsijas aktivitātes un terapijas efektivitātes kontrolei.

EEG ir svarīgs izmeklējums arī galvassāpju, uzvedības traucējumu, uzmanības noturības traucējumu, mācīšanās traucējumu, valodas attīstības aiztures gadījumos, smadzeņu funkcionālās aktivitātes noteikšanai.

sagatavoties?

  • Ārsts izskaidros izmeklējuma norisi un būtību, jums būs iespēja noskaidrot un precizēt neskaidros jautājumus, kas jums varētu rasties.
  • Vakarā pirms izmeklējuma izmazgājiet matus ar šampūnu, bet nelietojiet kondicionētāju.
  • Neizmantojiet matu kopšanas līdzekļus: matu laku, eļļas vai želejas.
  • Informējiet ārstu par visām zālēm un uztura bagātinātājiem, ko lietojat. 8 līdz 12 stundas pirms izmeklējuma Izvairieties lietot uzturā ēdienus vai dzērienus ar kofeīnu.
  • Vakarā pirms izmeklējuma izvairieties no badošanās, jo zems cukura līmenis asinīs var ietekmēt rezultātus.
  • Balstoties uz jūsu veselības stāvokli, ārsts var lūgt citu īpašu sagatavošanos.

Speciālisti

Dr. Baiba Norīte-Lapsiņa

Neirologs