Vienas pieturas muguras sāpju aģentūra - pilna spektra diagnostika, konsultācijas, blokādes, operācijas un rehabilitācija katru darba dienu.

ZINOŠI un PIEREDZĒJUŠI ĀRSTI
Mūsu lielākais gandarījums ir Jūsu veselība!
Piesakies Klienta kartei
Kļūsti par mūsu V.I.P. klientu un izmanto īpašos piedāvājumus!
KOMPLEKSA PIEEJA ĀRSTĒŠANAI
Mēs ārstējam cilvēku, nevis slimību!
Klīnika DiaMed
Diagnostika, konsultācijas, ārstēšana, rehabilitācija – viss vienuviet!
INOVĀCIJAS un JAUNUMI
Jaunākais medicīnā un klīnikā DiaMed – ZINI un IZMANTO!

Proktoloģija

ārsti

Sertificēts ķirurgs, proktologs

Klīnikas izpilddirektors, Dienas stacionāra vadītājs, Ķirurģijas dienesta vadītājs

Proktololoģijas problēmas ir ļoti intīmas, tāpēc cilvēki bieži vien kautrējas doties pie ārsta.  Taču ir svarīgi atcerēties, ka proktologs ir tāds pats ārsts, kā citi. Ja cilvēkam ir bojāts zobs, viņš iet pie zobārsta, bet ja ir diskomforts tūpļa apvidū, vajadzētu griezties pie proktologa. Diemžēl pēdējā laikā ar hemoroīdiem un citām kaitēm arvien biežāk slimo arī gados jauni cilvēki.

 

Diskomforts ejot uz tualeti? Proktologs var palīdzēt atgriezt dzīves kvalitāti.

Proktologs ir ārsts, kurš nodarbojas ar taisnās un resnās zarnas saslimšanām. Ja cilvēkam ir diskomforta sajūta tūpļa rajonā – nieze, dedzināšana, ģlotaini vai asiņaini izdalījumi, veidojumu parādīšanās anālajā apvidū, vajadzētu vērsties pie proktologa. Daudzi mēģina nodarboties ar pašārstēšanos, meklējot informāciju internetā, taču cilvēks, nebūdams profesionālis, nespēj noteikt, cik nopietna ir problēma. Jo ātrāk pacients atnāks pie ārsta, jo saudzīgākām metodēm spēsim atrisināt viņa problēmas un atgriezt dzīves kvalitāti. Ja gadījums nav ielaists un ir sākotnējā stadijā, mēs varam palīdzēt bez ķirurģiskas iejaukšanās. Jāatceras, ka slimības ignorēšana var radīt ne tikai pastāvīgu diskomfortu un samazinātu dzīves kvalitāti, bet arī dažādas ar to saistītas komplikācijas, tāpēc savlaicīga vēršanās pie speciālista pasargā no šī riska.

Vizītei pie proktologa nav speciāli jāgatavojas

Pie proktologa var nāk tāpat kā pie jebkura cita ārsta. Tas ir mīts, ka jātaisa klizma, un nedrīkst ēst vai dzert.

Kā notiek ārstēšana?

Vizītes laikā ārsts uzklausa pacientu, veic apskati, kā arī nozīmē papildus izmeklēšanu, ja nepieciešams, un lemj par konkrētajam pacientam piemērotāko ārstēšanu – sākot no dzīvesveida korekcijām un medikamentozas terapijas, beidzot ar ķirurģiskas ārstēšanas iespējām. Ārstēšanas tehnoloģijas ir daudzveidīgas un mūsdienīgas. Ikvienam pacientam tiek nodrošināta individuāla pieeja.

Vispārējā ķirurģija un proktoloģija

Pirmreizējas vizītes laikā tiek pielietots proktoskops – tas ir ~10cm garš, neliela diametra instrumens, kas ļauj apskatīt taisnās zarnas gļotādu. Ja nepieciešams veikt izmeklēšanu garākā posmā, tad izmanto rektoskopu. Ja izmeklēšanas laikā pastāv aizdomas par kādu citu resnās zarnas patoloģiju, tad pacients tiek nosūtīts uz papildus izmeklēšanas metodi – kolonoskopiju, kas ir endoskopiska izmeklēšanas metode, kuras laikā iespējams vizualizēt visu resno zarnu.

Nākot uz pirmo vizīti, kuras laikā tiek veikta proktoskopija, pirms šāda veida apskates speciāla sagatavošanās pacientam nav vajadzīga. Ja plānota rektoskopija, tad pirms šīs manipulācijas pacientam vēlams veikt nelielu zarnu trakta sagatavošanu, izdarot klizmas. Savukārt, ja nozīmēta kolonoskopija – iepriekšējā dienā pirms procedūras pacients veic zarnu trakta tīrīšanu, lietojot speciāli nozīmētu medikamentu.

Biežākās saslimšanas, kas tiek konstatētas vizītes laikā, ir hemoroidālā slimība, anāla fisūra vai fistula, pilonidāls sinuss, taisnās zarnas polipi, taisnās zarnas gļotādas noslīdējums, ko pavada vēderizejas grūtības, hroniskas obstipācijas vai fēču inkontinence. Nereti izmeklēšanas laikā tiek konstatēta ļaundabīga saslimšana, jo tās simptomi ir nespecifiski un ļoti līdzīgi kā labdabīgu saslimšanu gadījumā.

Hemoroīdi

Hemoroīdas slimības simptoms nevajadzētu atstāt bez ievērības arī tāpēc, ka dažos gadījumos tie var norādīt uz onkoloģisku saslimšanu. Taisnās zarnas vēzim un hemoroīdai saslimšanai ir diezgan līdzīgi simptomi. Pacientiem gan nevajadzētu satraukties, jo onkoloģiskie gadījumi ir salīdzinoši reti, taču labāk ir pārbaudīties un sakārtot savu veselību, nekā dzīvot neziņā.

Hemoroīdi – iekšējie un ārējie vēnu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas izejas daļā. Biežākās ar to saistītās sūdzības – asiņošana, sāpes, nieze, dedzināšana, diskomforts, veidojumi pie anālās atveres un ar to saistītas ikdienas higiēnas grūtības. I un II pakāpes hemoroidālās slimības gadījumā visbiežāk pietiek ar medikamentozo terapiju un dzīvesveida korekciju. Tomēr, ja simptomi progresē, ieteicama ķirurģiska ārstēšana – hemoroidektomija.

Fisūra – anālā kanāla gļotādas plīsums, kas ilgstoši neslēdzas vai bieži atkārtojas, laika gaitā veidojoties rētaudiem defekta vietā. Visbiežāk sastop pacientiem, kam ir aizcietējumi. Raksturīgas sāpes vēderizejas laikā, dedzināšanas sajūta. Ja fisūras medikamentozā terapija ir nesekmīga, rekomendē ķirurģisku ārstēšanu – fisūras ekscīziju (izgriešanu).

Polipi – anālā kanāla un taisnās zarnas gļotādas jaunveidojumi, kas visbiežāk rodas zarnas gļotādas kairinājuma rezultātā. Ieteicama ķirurģiska ārstēšana onkoloģiskās drošības dēļ. Operācijas laikā tiek veikta polipa ekscīzija (izgriešana), operācijas materiāls tiek pārbaudīts mikroskopiski.

Fistula – patoloģisks kanāls mīkstajos audos ap anālo atveri vai taisno zarnu, kas veidojas, iekļūstot infekcijai taisnās zarnas sieniņā (hemoroidālās slimības vai fisūras dēļ). Bieži vien sastop kā sekas pēc pārciesta paraproktīta (taisnās zarnas un ap to esošo audu iekaisums). Fistulas gadījumā raksturīgi strutaini izdalījumi no mīkstajiem audiem vai anālās atveres, patoloģisku audu veidošanās, hroniskas sāpes, kam ir tendence progresēt. Lielākoties indicēta ķirurģiska ārstēšana – fistulas un bojāto audu ekscīzija (izgriešana), audu defekta slēgšana.

Riska grupa – šoferi, ofisa darbinieki un fiziski smaga darba darītāji

Agrāk tika uzskatīts, ka ar hemoroidālām saslimšanām slimo tikai gados veci cilvēki, taču pieredze rāda, ka šī problēmas arvien biežāk piemeklē arī jaunus cilvēkus. Galvenais saslimšanas cēlonis ir mazkustīgs dzīvesveids, sēdošs darbs un nepilnvērtīgs uzturs. Uzturam jābūt sabalansētam, lai vēdera izeja būtu regulāra un nebūtu nedz caurejas, nedz aizcietējumu.

Hemoroidālo saslimšanu var veicināt ne vien mazkustīgums, bet arī fiziski smags darbs. Ceļot smagumus, paaugstinās spiediens vēdera dobumā, kas var veicināt iegurņa orgānu izspiešanos uz āru. Ja cilvēks, kuram ikdienā ir sēdošs darbs un maza fiziskā slodze, izdomā, ka brīvdienās viņš sāks cilāt svarus, ir diezgan liels risks iedzīvoties hemoroīdos.

Vispārējā ķirurģija un proktoloģija

Varikozas kāju vēnas? Iespējams, problēmas var rasties arī taisnajā zarnā

Līdzīgas varikozas vēnas kā uz kājām ir arī taisnajā zarnā. Ja pacientam ir bijušas problēmas ar kāju vēnām, ir vērts pievērst īpašu uzmanību arī taisnās zarnas apvidum. Tur ir daudz venozu pinumu. Ja iedzimtības vai dzīvesveida dēļ ir traucēta asins cirkulācija, venozie mezgli var parādīties gan uz kājām, gan taisnajā zarnā.

Grūtniecībā un pēcdzemdību periodā hemoroīdi parādās katrai 2 – 3 grūtniecei

            Grūtniecības laikā sievietēm dzemde palielinās, tā spiež uz mazā iegurņa vēnām, tāpēc piebriest taisnajā zarnā esošās vēnas. Lielākajai daļai sieviešu kādu laiku pēc dzemdībām vēnas mēdz saplakt. Ja problēmas nepazūd un slimība progresē, ir vērts griezties pie proktologa.

Hemoroidālai slimībai ir dažādas smaguma pakāpes

Hemoroidālā slimība var izpausties dažādās smaguma pakāpēs. Pirmajā pakāpē parādās tādi simptomi kā diskomforts, nieze, dedzināšana, nelieli izdalījumi. Otrajā pakāpē ir šie paši simptomi, taču papildus pie vēdera izejas parādās bumbulīši, kuri pēc tam pazūd. Pirmajā un otrās fāzes sākumposmā parasti var iztikt ar medikamentozo ārstēšanu. Trešajā pakāpē var parādīties arī asiņošana. Hemoroidālie mezgli paši vairs neievelkas uz iekšu, un pēc tualetes apmeklējuma cilvēkam tie manuāli jāiebīda atpakaļ. Ceturtajā stadijā hemoroidālie mezgli uz āru ir visu laiku. Cilvēks regulāri cieš no sāpēm, asiņošanas un diskomforta sajūtas. Šajās fāzēs parasti nevar iztikt bez ķirurģiskas iejaukšanās.

Jaunākās tehnoloģijas palīdz atrisināt problēmas ātrāk un nesāpīgāk

Agrāk hemoroīdus un citas proktoloģiskās problēmas ārstēja ar klasiskās ķirurģijas metodēm, pēc kurām atkopšanās bija daudz ilgāka un sāpīgāka. Šobrīd tehnoloģijas ir ievērojami attīstījušās un proktoloģiskās problēmas iespējams novērst ar mazinvazīvām metodēm. Tas nozīmē, ka procedūra ir mazāk sāpīga, un ir daudz īsāks pēcoperācijas periods. Tajā pašā dienā vai nākamajā dienā pēc operācijas cilvēks var doties mājās, bet vēl pēc dienas atgriezties darbā. Parasti diskomforts izzūd pēc 2 – 3 nedēļām. Ja problēma bijusi ielaista, atlabšanas posms var ilgt līdz mēnesim.

            Izmantotās metodes ir ļoti dažādas, taču tās visas vērtas uz to, lai pārtrauktu piegādāt asinis hemoroidālajiem mezgliem. Šim nolūkam var izmantot īpašus lateksa gredzenus, kas tiek uzlikti hemoroidālajiem mezgliem, vēl hemoroīdus var ārstēt ar lāzera palīdzību vai Doplera ultraskaņas zondi, kā rezultāta tiek nosietas hemoroidālo mezglu artērijas.

            Mūsu klīnikā mēs izmantojam visjaunākās tehnoloģijas, tāpēc katrā individuālajā gadījumā varam atrast piemērotāko risinājumu katram pacientam. Ja vien iespējams, vienmēr priekšroku dodam mazāk traumatiskām metodēm.

Atzvani

Pasūtīt karti

Piesakieties šeit!

Lūdzu aizpildīt Jūsu datus

Reģistrēties pakalpojumu lapa