Fizioterapeitu konsultācijas

Fizioterapeitu konsultācijas

Kādēļ nepieciešama fizioterapeita konsultācija?

Gandrīz katrs ir saskāries ar īslaicīgākām vai ilglaicīgākām muguras sāpēm, ko var dēvēt par 21. gadsimta sērgu. Nevienmērīga kustību slodze – kustību trūkums vai nepietiekamas fiziskās aktivitātes, kas mijas ar fizisku pārslodzi, statisks dzīvesveids – tās ir mūsdienu dzīvesveidam raksturīgās iezīmes, kas bieži ir veselības problēmu iemesls un nereti noved pie nopietnām saslimšanām, tostarp dažādām kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanām un traumām, nervu sistēmas saslimšanām, tai skaitā insulta, kas iedragā cilvēka dzīves kvalitāti un kustību spēju. Atgūt veselību un darba spējas šajās situācijās pašu spēkiem ir ļoti grūti.

Kāds ir fizioterapeitisko manipulāciju efekts?

Lai ārstēšana būtu efektīva, dažādu specialitāšu ārsti strādā komandā ar fizioterapeitiem, lai palīdzētu pacientam atgūt veselību iespējami ātrākajā veidā, ar iedarbīgākajām metodēm vai to kompleksu. Fizioterapijas metodes un iespējas ir ļoti daudzveidīgas. Kādos gadījumos fizioterapeits var palīdzēt? Visbiežāk fizioterapeits sniedz palīdzību kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanu un traumu gadījumos, kā arī pie nervu sistēmas saslimšanām, tostarp palīdz novērst galvas un muguras smadzeņu bojājumu sekas. Tāpat arī sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēmas saslimšanu, pēcdzemdību un pēcoperāciju periodā fizioterapeits var palīdzēt atgūt veselību un pilnvērtīgu dzīves kvalitāti. Fizioterapeits strādā praktiski ar jebkura vecuma un veselības stāvokļa pacientiem, tostarp grūtniecēm, jaunajām māmiņām, zīdaiņiem, veciem cilvēkiem, kā arī pusaudžiem un jauniešiem, kuriem vajadzīga stājas korekcija. Piemēram, skolas vecuma bērnam savlaicīgi veikta stājas korekcija ļauj izvairīties no nopietnām problēmām vēlāk. Fizioterapijas procesā tiek izmantotas gan aktīvas, gan pasīvas metodes.  Bieži to pamatā ir terapeitiskie vingrinājumi un svarīgs priekšnosacījums veiksmīgai terapijai ir aktīva pacienta iesaistīšanās ārstēšanas procesā. Fizioterapeita ieteiktos ārstniecības līdzekļus nevar nopirkt aptiekā – lai ārstēšana būtu iedarbīga, vingrojumu komplekss, ko pacientam izvēlas fizioterapeits, ir jāpilda regulāri un arī pastāvīgi mājas apstākļos.

Konsultācija pie fizioterapeita

Fizioterapeita konsultācija ir ieteicama:

  • pirms sākt nodarboties ar kādu sporta veidu, fiziskiem treniņiem vai pakļaut sevi citai neierastai fiziskai slodzei,
  • ja ikdiena ir saistīta ar monotonām kustībām vai ar ilgstošām fiksētām pozām, piemēram, sēdēšanu pie datora,
  • lai pilnvērtīgi atgūtu veselību pēc kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanām vai traumām, sporta traumām, muguras sāpju gadījumos, pie dažādām neiroloģiskām saslimšanām,
  • pacientiem sirds vai elpošanas sistēmu saslimšanu gadījumos, piemēram, pēc miokarda infarkta, pēc sirds operācijām vai bronhiālā astmas, hroniska bronhīta gadījumos.

Konsultācijas laikā fizioterapeits novērtē pacienta fiziskos rādītājus – stāju, muskuļu spēku un garumu, izmanto īpašas testēšanas metodes veselības stāvokļa noteikšanai un izvēlas piemērotākās fizioterapijas metodes maksimāli iespējamo darba spēju un veselības atjaunošanai. Fizioterapeita konsultācija ilgst no 30 līdz 60 minūtēm. Fizioterapeitiskās procedūras ilgums ir atkarīgs no tās veida un pacienta veselības stāvokļa.