fbpx

Starp mums vīriešiem runājot….

Starp mums vīriešiem runājot….
Starp mums sievietēm runājot…

Starp mums, vīriešiem, runājot…

Ikviena slimība daudz vieglāk pakļaujas ārstēšanai, ja tā tiek atklāta agrīnā stadijā, turpretī, uzsākot ārstēšanu novēloti, kad slimība jau ir attīstījusies, ārstēšana mēdz būt ilgāka un sarežģītāka. Diemžēl ir slimības, par kurām cilvēki kautrējas runāt, līdz ar to laicīgi nedodas pie ārsta. Viena no tādām ir hemoroīdi jeb taisnās zarnas vēnu saslimšana. Novilcināt risinājuma meklēšanu īpaši raksturīgi ir vīriešiem, kuri palīdzību meklē vien tad, kad problēma jau ir samilzusi.

Kāpēc vilcināšanās ir bīstama? Jo hemoroīdi var sabojāt dzīvi pat visspēcīgākajam un veiksmīgākajam vīrietim. Lai nepieļautu nenonākšanu bēdīgā un no citiem cilvēkiem atkarīgā stāvoklī, klīnikas „DiaMed” speciālisti piedāvā sākt ceļu uz atveseļošanos pēc iespējas ātrāk.

Ēdieni, dzērieni un kustības

Pirmkārt, ir jāņem vērā, ka evolūcijas procesā nebija paredzēts, ka cilvēks piepeši sāks ilgstoši ieņemt pozu, kas nav organismam optimāla, t.i., sēdēt. Var izklausīties dīvaini, taču ilgstošai sēdēšanai cilvēka organisms nav piemērots. Mūsu ķermenim pārsvarā būtu vai nu jāguļ, vai jāstaigā, vai jāskrien.

Sēdus stāvoklis izraisa nosprostošanās procesus asinsrites sistēmā un barības pārstrādes sistēmā gremošanas traktā, kā arī asins nosprostojumus mazā iegurņa vēnās. Situāciju vēl vairāk pasliktina tauku nogulsnes abdominālajā jeb vēdera zonā.

Hemoroīdu attīstību veicina arī nepareizs uzturs. Ir svarīgi nenodoties galējībām — no vienas puses, ir jāizvairās no rafinētiem produktiem, kas satur maz šķiedrvielu, jo šāds uzturs noved pie aizcietējumiem un mazā iegurņa vēnu nosprostojuma, bet, no otras puses, nevajag arī pārtikt tikai no cietas augu izcelsmes barības, jo nesagremotie cietie pārpalikumi kaitē gremošanas trakta gļotādai, jo īpaši ānusa tuvumā.

Tāpat liela nozīme ir šķidruma lietošanai. Ja jūs dzersiet maz šķidruma, tad sagremotās barības masa būs relatīvi sausa un veicinās aizcietējumu rašanos, kas savukārt radīs pārāk lielu slodzi vēnām. Šis ir taisnākais ceļš uz hemoroīdiem. Starp citu, organisma izžūšanu veicina arī alkohola un urīndzenošo zāļu lietošana.

Speciālisti uzsver, ka hemoroīdu attīstību var veicināt arī aknu kaites. Aknu veselību ietekmē dažādu ārstniecisko līdzekļu lietošana, kā arī smēķēšana un alkoholisko dzērienu, īpaši stiprā alkohola, patērēšana.

Tāpēc, lai ārstētu hemoroidālo slimību, ir jāvēršas pie speciālista – proktologa, kurš palīdzēs izvēlēties pareizo stratēģiju.

Mīti par kafijas un tējas ietekmi uz hemoroīdiem

Par hemoroīdiem, līdzīgi kā par daudzām citām slimībām, sabiedrībā ir izplatīti dažādi mīti. Piemēram, pastāv uzskats, ka kafija var provocēt hemoroīdu veidošanos. Patiesībā kafijai nav tiešas ietekmes uz hemoroīdiem. Iespējams, šis mīts radies tāpēc, ka kafiju bieži dzer birojos, kur cilvēkiem ir sēdošs darbs. Kafiju lielos daudzumos dzer tālbraucēji un taksometru vadītāji. Šo profesionālo grupu cilvēkiem hemoroīdu slimības nav retums, taču tas nenozīmē, ka hemoroīdu rašanās galvenais cēlonis ir kafija. Turklāt ar vārdu ‘kafija’ mēs saprotam dažādus dzērienus — gan malto kafiju, gan šķīstošo kafiju un bezkofeīna kafiju, bet kafijas kvalitāte ir atkarīga no apstākļiem, kādos tā audzēta, grauzdēta un apstrādāta.

Arī tējas ietekme uz veselību nav viennozīmīga. Ir tādi tējas maisījumi, kas atvieglo gremošanu un palīdz cīnīties ar aizcietējumiem, bet ir tēju maisījumi ar cietinošu iedarbību, kas hemoroīdu gadījumā nav vēlama.

Katram pacientam individuāli pielāgota ārstēšana

Ņemot vērā sarežģītos anatomiskos apstākļus, dažādiem cilvēkiem slimība norisinās atšķirīgi. Tāpēc līdzeklis, kas der vienam, nebūs piemērots citam. Klīnikas „DiaMed” speciālisti jums palīdzēs izvēlēties individualizētu terapiju, lai atbrīvotu no liekiem uztraukumiem, nosakot visefektīvāko ārstēšanas stratēģiju.

Noteikti nevajadzētu ārstēšanas metodes meklēt internetā, kur bieži lasāmi arī aplami ieteikumi. Izvades kanāla vēnas un kāju vēnas ir vienas sistēmas daļas, tomēr paņēmieni, kas tiek izmantoti, lai cīnītos ar kāju varikozajām vēnām, piemēram, gulēšana ar paceltām kājām uz spilvena, hemoroīdu gadījumā nebūs efektīva un var pat kaitēt.

Kā notiek diagnostika?
Pirms ārstēšanas sākšanas speciālistam ir jānoskaidro, cik nopietna ir problēma. Nepietiek tikai uzklausīt pacienta sūdzības, ir jāveic dažādas analīzes un izmeklējumi, kas sniegs detalizētu informāciju par pacienta veselības stāvokli.

Mūsdienās papildus tradicionālajām metodēm ir pieejamas arī jaunas taisnās zarnas un vēnu stāvokļa izpētes metodes. Šajā sakarā ir jāpiemin tā dēvētā anorektālā manometrija ar augstu izšķirtspēju, ko nevajag jaukt ar kolonoskopiju. Anorektālā HD manometra devēja garums nepārsniedz 7 cm. Tā darbības princips balstās uz muskuļu kompleksa tonusa un taisnās zarnas un ānusa sfinkteru kontrakciju koordinētības izpēti. Tā ir netraumatiska procedūra, bet sniedz speciālistiem ļoti daudz informācijas.

Slimības sākuma stadijā proktologi var izmantot tā dēvēto konservatīvo ārstēšanas paņēmienu, t.i., panākt uzlabojumu ar ārstnieciskajiem preparātiem, procedūrām un diētas maiņu. Ja ārstēšanas konservatīvais paņēmiens nepalīdz, tad vidēji smagos un smagos gadījumos tiek izmantota tā dēvētā mazinvazīvā jeb saudzējošā ķirurģija. Šādā gadījumā pacienti var atgriezties ierastajā dzīves ritmā jau nākamajā dienā vai pēc pāris diennaktīm. Samērā retos gadījumos ir jāizmanto klasiskā ķirurģiskā iejaukšanās.

Šobrīd hemoroidālās slimības populārākās saudzējošās ķirurģiskās ārstēšanas metodes ir lateksa gredzenu uzlikšana uz iekšējo hemoroidālo mezglu pamatnes, iekšanālā lokalizācija un artēriju, kas baro hemoroidālos mezglus, cauršūšana, izmantojot ultraskaņas zondi un fiksējot izkrītošos mezglus (HeLP, LHP). Tāpat tiek izmantota arī hemoroidālo vēnu piededzināšana ar radiofrekvences viļņiem. Smagākos gadījumos mēdz izmantot arī Longo metodi ar cirkulāro cauršuvēju un klasiskās operācijas. Ķirurģiskās iejaukšanās izvēle ir atkarīga no slimības stadijas.

Klīnikas „DiaMed” speciālisti pārsvarā izvēlas konservatīvo vai mazinvazīvo ārstēšanas paņēmienu.

 Lai slimība neatgrieztos

Ar mūsdienu tehnoloģijām iespējams sasniegt lieliskus rezultātus rehabilitācijā jeb organisma funkciju atjaunošanā. Var minēt, piemēram, Biofeedback terapijas metodi, kurā izmanto atgriezenisko saikni starp smadzenēm un organisma atsevišķām daļām, šajā gadījumā – taisnās zarnas apakšējo daļu un ānusu.

Metodes pamatā ir attiecīgā muskuļu kopuma trenēšana. Veidojot informatīvu saikni starp smadzenēm un šiem muskuļiem, tiek panākta to darbošanās saskaņā ar saņemtajiem signāliem. Īpašā elektrostimulācija vajadzīgajā ķermeņa zonā ļauj no jauna pārregulēt visu muskuļu un sfinkteru darbības sistēmu un atbrīvoties no hemoroīdu recidīviem.

Lai izvairītos no slimības atgriešanās, būs jāatsakās no ilgstošas sēdēšanas uz krēsla vai dīvānā un jāvelta vairāk laika aktīvam dzīvesveidam. Jārēķinās, ka ārsts var noteikt ierobežojumus un sniegt individuālas rekomendācijas, un ne visas fiziskās aktivitātes derēs visiem.

Sportot vajag, taču tas jādara pareizi

Ļoti ieteicama fiziskā aktivitāte ir peldēšana. Labus rezultātus dod arī pastaigas. Taču skriešana visiem nebūs piemērota. Savukārt braukt ar velosipēdu vajadzētu prātīgi – ieteicams īslaicīgi un mēreni, jo velosipēdam ir trīsstūrveida sēdeklis, kura dēļ rodas liela slodze uz mazā iegurņa zonu, turklāt nav vēlami lēcieni un braukšana pa nelīdzenu ceļu. Cilvēkiem ar noslieci uz hemoroīdiem velosipēdam vajadzētu būt pirmkārt pārvietošanās līdzeklim un tikai pēc tam – atveseļošanās instrumentam.

Būtu jāuzmanās ar smago atlētiku un svara stieņu cilāšanu, kā arī no statiskas fiziskas slodzes. Katram organismam ir sava spēju robeža, ko nevajadzētu to pārkāpt, izvēloties pārmērīgu smagumu.

Mūsdienu dzīves apstākļos ir jāattīsta muskulatūras slēptās trenēšanas iemaņas, lai stimulētu asinsriti visā ķermenī – no kāju pirkstiem līdz galvai. Prasmes „rotaļāties ar muskuļiem” noderēs arī ilgāku lidojumu laikā, nogurdinošās sanāksmēs un brīžos, kad vienkārši gribas izkustēties, bet nav tādas iespējas un tas jādara nemanāmi.

Klīnikas „DiaMed” speciālisti palīdzēs piemeklēt tieši jums piemērotāko atveseļošanās metodi un  labāko fizisko aktivitāšu plānu, lai turpmāk šī liksta netraucētu jūsu piesātināto dzīvi.