fbpx

Proktoloģija

Neiroķirurģija
Acu plakstiņu operācijas
Dienas stacionārs
Estētiskā proktoloģija
Ginekoloģija
Proktoloģija

Ikviena slimība daudz vieglāk pakļaujas ārstēšanai, ja tā tiek atklāta agrīnā stadijā, turpretī, uzsākot ārstēšanu novēloti, kad slimība jau ir attīstījusies, ārstēšana mēdz būt ilgāka un sarežģītāka. Diemžēl ir slimības, par kurām cilvēki kautrējas runāt, līdz ar to laicīgi nedodas pie ārsta. Viena no tādām ir hemoroīdi jeb taisnās zarnas vēnu saslimšana.

Lai nepieļautu nenonākšanu bēdīgā un no citiem cilvēkiem atkarīgā stāvoklī, klīnikas „DiaMed” speciālisti piedāvā sākt ceļu uz atveseļošanos pēc iespējas ātrāk.

Ēdieni, dzērieni un kustības

Pirmkārt, ir jāņem vērā, ka evolūcijas procesā nebija paredzēts, ka cilvēks piepeši sāks ilgstoši ieņemt pozu, kas nav organismam optimāla, t.i., sēdēt. Var izklausīties dīvaini, taču ilgstošai sēdēšanai cilvēka organisms nav piemērots. Mūsu ķermenim pārsvarā būtu vai nu jāguļ, vai jāstaigā, vai jāskrien.

Sēdus stāvoklis izraisa nosprostošanās procesus asinsrites sistēmā un barības pārstrādes sistēmā gremošanas traktā, kā arī asins nosprostojumus mazā iegurņa vēnās. Situāciju vēl vairāk pasliktina tauku nogulsnes abdominālajā jeb vēdera zonā.

Hemoroīdu attīstību veicina arī nepareizs uzturs. Ir svarīgi nenodoties galējībām — no vienas puses, ir jāizvairās no rafinētiem produktiem, kas satur maz šķiedrvielu, jo šāds uzturs noved pie aizcietējumiem un mazā iegurņa vēnu nosprostojuma, bet, no otras puses, nevajag arī pārtikt tikai no cietas augu izcelsmes barības, jo nesagremotie cietie pārpalikumi kaitē gremošanas trakta gļotādai, jo īpaši ānusa tuvumā.

Tāpat liela nozīme ir šķidruma lietošanai. Ja jūs dzersiet maz šķidruma, tad sagremotās barības masa būs relatīvi sausa un veicinās aizcietējumu rašanos, kas savukārt radīs pārāk lielu slodzi vēnām. Šis ir taisnākais ceļš uz hemoroīdiem. Starp citu, organisma izžūšanu veicina arī alkohola un urīndzenošo zāļu lietošana.

Speciālisti uzsver, ka hemoroīdu attīstību var veicināt arī aknu kaites. Aknu veselību ietekmē dažādu ārstniecisko līdzekļu lietošana, kā arī smēķēšana un alkoholisko dzērienu, īpaši stiprā alkohola, patērēšana.

Tāpēc, lai ārstētu hemoroidālo slimību, ir jāvēršas pie speciālista – proktologa, kurš palīdzēs izvēlēties pareizo stratēģiju.

Mīti par kafijas un tējas ietekmi uz hemoroīdiem

Par hemoroīdiem, līdzīgi kā par daudzām citām slimībām, sabiedrībā ir izplatīti dažādi mīti. Piemēram, pastāv uzskats, ka kafija var provocēt hemoroīdu veidošanos. Patiesībā kafijai nav tiešas ietekmes uz hemoroīdiem. Iespējams, šis mīts radies tāpēc, ka kafiju bieži dzer birojos, kur cilvēkiem ir sēdošs darbs. Kafiju lielos daudzumos dzer tālbraucēji un taksometru vadītāji. Šo profesionālo grupu cilvēkiem hemoroīdu slimības nav retums, taču tas nenozīmē, ka hemoroīdu rašanās galvenais cēlonis ir kafija. Turklāt ar vārdu ‘kafija’ mēs saprotam dažādus dzērienus — gan malto kafiju, gan šķīstošo kafiju un bezkofeīna kafiju, bet kafijas kvalitāte ir atkarīga no apstākļiem, kādos tā audzēta, grauzdēta un apstrādāta.

Arī tējas ietekme uz veselību nav viennozīmīga. Ir tādi tējas maisījumi, kas atvieglo gremošanu un palīdz cīnīties ar aizcietējumiem, bet ir tēju maisījumi ar cietinošu iedarbību, kas hemoroīdu gadījumā nav vēlama.

Katram pacientam individuāli pielāgota ārstēšana

Ņemot vērā sarežģītos anatomiskos apstākļus, dažādiem cilvēkiem slimība norisinās atšķirīgi. Tāpēc līdzeklis, kas der vienam, nebūs piemērots citam. Klīnikas „DiaMed” speciālisti jums palīdzēs izvēlēties individualizētu terapiju, lai atbrīvotu no liekiem uztraukumiem, nosakot visefektīvāko ārstēšanas stratēģiju.

Noteikti nevajadzētu ārstēšanas metodes meklēt internetā, kur bieži lasāmi arī aplami ieteikumi. Izvades kanāla vēnas un kāju vēnas ir vienas sistēmas daļas, tomēr paņēmieni, kas tiek izmantoti, lai cīnītos ar kāju varikozajām vēnām, piemēram, gulēšana ar paceltām kājām uz spilvena, hemoroīdu gadījumā nebūs efektīva un var pat kaitēt.

Kā notiek diagnostika?
Pirms ārstēšanas sākšanas speciālistam ir jānoskaidro, cik nopietna ir problēma. Nepietiek tikai uzklausīt pacienta sūdzības, ir jāveic dažādas analīzes un izmeklējumi, kas sniegs detalizētu informāciju par pacienta veselības stāvokli.

Mūsdienās papildus tradicionālajām metodēm ir pieejamas arī jaunas taisnās zarnas un vēnu stāvokļa izpētes metodes. Šajā sakarā ir jāpiemin tā dēvētā anorektālā manometrija ar augstu izšķirtspēju, ko nevajag jaukt ar kolonoskopiju. Anorektālā HD manometra devēja garums nepārsniedz 7 cm. Tā darbības princips balstās uz muskuļu kompleksa tonusa un taisnās zarnas un ānusa sfinkteru kontrakciju koordinētības izpēti. Tā ir netraumatiska procedūra, bet sniedz speciālistiem ļoti daudz informācijas.

Slimības sākuma stadijā proktologi var izmantot tā dēvēto konservatīvo ārstēšanas paņēmienu, t.i., panākt uzlabojumu ar ārstnieciskajiem preparātiem, procedūrām un diētas maiņu. Ja ārstēšanas konservatīvais paņēmiens nepalīdz, tad vidēji smagos un smagos gadījumos tiek izmantota tā dēvētā mazinvazīvā jeb saudzējošā ķirurģija. Šādā gadījumā pacienti var atgriezties ierastajā dzīves ritmā jau nākamajā dienā vai pēc pāris diennaktīm. Samērā retos gadījumos ir jāizmanto klasiskā ķirurģiskā iejaukšanās.

Šobrīd hemoroidālās slimības populārākās saudzējošās ķirurģiskās ārstēšanas metodes ir lateksa gredzenu uzlikšana uz iekšējo hemoroidālo mezglu pamatnes, iekšanālā lokalizācija un artēriju, kas baro hemoroidālos mezglus, cauršūšana, izmantojot ultraskaņas zondi un fiksējot izkrītošos mezglus (HeLP, LHP). Tāpat tiek izmantota arī hemoroidālo vēnu piededzināšana ar radiofrekvences viļņiem. Smagākos gadījumos mēdz izmantot arī Longo metodi ar cirkulāro cauršuvēju un klasiskās operācijas. Ķirurģiskās iejaukšanās izvēle ir atkarīga no slimības stadijas.

Klīnikas „DiaMed” speciālisti pārsvarā izvēlas konservatīvo vai mazinvazīvo ārstēšanas paņēmienu.

 

Specializācija Vispārējā ķirurģija un proktoloģija, diagnostika – resnās un taisnās zarnas saslimšanas, piemēro nepieciešamo ārstēšanu ar medikamentozām, mazinvazīvām un klasiskās ķirurģijas ārstēšanas metodēm.

  • Hemoroidālo mezglu saudzējošas LPS lāzeroperācijas, HAL-RAR (US dopplera zondes kontrolē) operācijas, Longo, Milligan-Morgan, Fergusson operācijas.
  • Anālu polipu un perianālu veidojumu (papilomu, kondilomu,”skin-tag”) rezekcijas.
  • Anālu plaisu (fisūru) lāzeroperācijas un rezekcijas ar gļotādas plastiku.
  • Anālu/perianālu/transsfinkterisku fistulu drenējošas operācijas, lāzeroperācijas, rezekcijas ar gļotādas plastiku, fistulu eju aizpildīšana ar bioloģiskiem materiāliem.
  • Pilonidālo sīnusu/cistu operācijas – Karydakis operācijas, saudzējošas rezekcijas ar eju aizpildīšanu ar bioloģiskiem materiāliem, lāzeroperācijas.
  • Rektoskopiju, proktoskopiju, anoskopiju.
  • Vēdera priekšējas sienas truču operacijas.
  • Dažādu ādas un zēmādas veidojumu operācijas.

 

Uzzināt vairāk

Valērijs Ratobiļskis

Ķirurģs- proktologs

Pieteikties vizītei

Hemoroidālās slimības, anālā fisūra, taisnās zarnas fistula.

Uzzināt vairāk

Inese Fišere

Ķirurģe proktoloģe

Pieteikties vizītei
Uzzināt vairāk

Andis Plīkšs

Sertificēts ķirurgs, proktologs

Pieteikties vizītei