Vienas pieturas muguras sāpju aģentūra - pilna spektra diagnostika, konsultācijas, blokādes, operācijas un rehabilitācija katru darba dienu.

ZINOŠI un PIEREDZĒJUŠI ĀRSTI
Mūsu lielākais gandarījums ir Jūsu veselība!
Piesakies Klienta kartei
Kļūsti par mūsu V.I.P. klientu un izmanto īpašos piedāvājumus!
KOMPLEKSA PIEEJA ĀRSTĒŠANAI
Mēs ārstējam cilvēku, nevis slimību!
Klīnika DiaMed
Diagnostika, konsultācijas, ārstēšana, rehabilitācija – viss vienuviet!
INOVĀCIJAS un JAUNUMI
Jaunākais medicīnā un klīnikā DiaMed – ZINI un IZMANTO!

Tipiska trigemināla neiralģija  (Sejas sāpes)

ārsti

Kas ir trijzaru nervs?

Trijzaru nervs (latīniski nervus trigeminus) ir nervs, kas nodrošina jušanu vienā sejas pusē. Attiecīgi katram cilvēkam ir viens nervu pāris – katrs savai sejas pusei. Kā jau nosaukums liecina, nervam ir 3 zari:

1.     zars – nodrošina jušanu sejas augšdaļā, virs acs;

2.     zars – nodrošina jušanu sejas vidusdaļā, zem acs;

3.     zars – nodrošina jušanu sejas apakšdaļā, apakšžokļa apvidū.

Kā izpaužas tipiska trigemināla neiralģija (tipiskas trigeminālas sejas sāpes)?

Tipiska trigemināla neiralģija jeb tic doloureux ir slimība, kas raksturojas ar īsām lēkmjveida, elektriskās strāvas sitienam līdzīgām sāpēm, vienā sejas pusē. Sāpes var izpausties vienā vai vairākos trigeminālā nerva zaros. Visbiežāk sāpes ir 2. vai 3. nerva zarā – ap vaigu, apakšžokli vai abos. Ļoti reti sāpes var būt arī abās sejas pusēs. Sāpju lēkmes ilgst no dažām sekundēm, līdz dažām minūtēm. Periodi starp sāpju lēkmēm var būt no dažām minūtēm līdz vairākām dienām.

Sāpes var būt arī bez iemesla, taču visbiežāk tās provocē jebkāda sejas kustība – sāpes rodas runājot, ēdot, tīrot zobus, pieskaroties sejai, smejoties, skujoties u.t.t.

Sāpes ir tik stipras, kas var padarīt pacientu pilnībā darba nespējīgu. Nereti sāpju dēļ pacienti zaudē svaru, jo ēšana izraisa spēcīgas sāpes. Saudzējot vienu sejas pusi, pacienti iemācās runāt kustinot tikai vienu sejas pusi u.t.t.

Trigemināla neiralģija parasti sāk izpausties 40-60 gadu vecumā, taču mēdz būt arī jaunākiem, slimība biežāk skar sievietes.

Kas ir trigeminālas neiralģijas iemesls?

Lielākā daļā gadījumu šo slimību rada asinsvada (artērijas vai vēnas) spiediens uz trijzaru nervu tā iziešanas vietā no galvas smadzeņu stumbra – tā saucamais neirovaskulārais konflikts. Asinsvadi trigeminālā nerva tuvumā ir normāla situācija, taču, gadījumos, kad asinsvads atrodas tiešā kontaktā ar nervu un uz to spiež, var rasties trigemināla neiralģija.

Atsevišķos gadījumos trigeminālu neiralģiju var izraisīt arī audzēji, multiplā skleroze, zobu problēmas.

Pastāvīgas sejas sāpes, kurām nav raksturīgas atsevišķas lēkmes neliecina par tipisku trigeminālu neiralģiju.

Medikamentozā ārstēšana.

Parasti trigeminālās neiralģijas sāpes izdodas remdēt ar medikamentiem. Visbiežāk šim mērķim lieto karbamazepīnu vai okskarbamazepīnu. Medikamentus jālieto visu mūžu.

Ķirurģiskā ārstēšana.

Operāciju (mikrovaskulāru dekompresiju) veic sekojošos gadījumos:

1.     ja pacientam medikamenti vairs nepalīdz pārtraukt vai mazināt sāpes

2.     ja medikamenti izraisa nopietnas blakusparādības

3.     ja pacients nevēlas visu mūžu lietot zāles

Operācijas būtība ir atdalīt trigeminālo nervu no asinsvada, kas uz to spiež.

Pirmsoperācijas periodā nepieciešams izdarīt magnētiskās rezonanses izmeklēšanu galvas smadzenēm, lai precizētu kāds asinsvads un kurā vietā nospiež trigeminālo nervu.

Pateicoties progresam medicīnas tehnoloģijās, mūsdienās operāciju veic pacientam ļoti saudzīgā veidā. Operāciju norit vispārējā narkozē. Caur nelielu ādas griezienu aiz auss slimajā pusē veic pieeju pie trigeminālā nerva.

Mikroskopa kontrolē vizualizē nervu un to nospiedošo asinsvadu. Tos atdala vienu no otru, starp tiem ievietojot speciālu medicīniskā teflona plāksnīti, ar mērķi, lai asinsvads vairs nenospiež nervu.

Pamostoties pēc operācijas pacientam sejas sāpju vairs nav.

1-2 dienas pēc operācijas pacients var atgriezties mājās un atsākt ikdienas aktivitātes.

Atsevišķos gadījumos daļēji iešķeļ nervu - izdara t.s. parciālu sensoro rizotomiju.

Rezultāti.

Operācijas efektivitāte ir virs 80% un pacientiem vairs nav jālieto medikamenti. Pacients uzskatāms par pilnībā izārstētu.

Klīnikā Diamed ir iespējams veikt pilnu diagnostiku kā arī ārstēšanu trigeminālās neiralģijas gadījumā, ieskaitot ķirurģisko ārstēšanu.

Atzvani

Pasūtīt karti

Tipiska trigemināla neiralģija  (Sejas sāpes)

cenrādis

Piesakieties šeit!

Lūdzu aizpildīt Jūsu datus

Reģistrēties pakalpojumu lapa