Vienas pieturas muguras sāpju aģentūra - pilna spektra diagnostika, konsultācijas, blokādes, operācijas un rehabilitācija katru darba dienu.

ZINOŠI un PIEREDZĒJUŠI ĀRSTI
Mūsu lielākais gandarījums ir Jūsu veselība!
Piesakies Klienta kartei
Kļūsti par mūsu V.I.P. klientu un izmanto īpašos piedāvājumus!
KOMPLEKSA PIEEJA ĀRSTĒŠANAI
Mēs ārstējam cilvēku, nevis slimību!
Klīnika DiaMed
Diagnostika, konsultācijas, ārstēšana, rehabilitācija – viss vienuviet!
INOVĀCIJAS un JAUNUMI
Jaunākais medicīnā un klīnikā DiaMed – ZINI un IZMANTO!

Starpskriemeļu diska trūce

ārsti

Kas ir starpskriemeļu diska trūce?

Starpskriemeļu disks ir skrimšļa veidojums, kas atrodas mugurkaulā starp diviem individuāliem skriemeļiem. Ikdienā tas mums kalpo kā mugurkaula “amortizātors” – slāpē svārstības, kas mugurkaulā rodas ejot, lecot un darot ikvienas citas ikdienas aktivitātes. starpskriemeļu diska trūce

Disks sastāv no ārējā gredzena, kurš ir salīdzinoši blīvs, un šī gredzena iekšpusē ir relatīvi mīksts kodols. Dažādu faktoru rezultātā, bet visbiežāk pie fiziskas slodzes (piemēram, ceļot smagumus vai darot dārza darbus, kas saistīti ar saliekšanos vai vērpšanos-zāles pļaušana, rakšana ar lāpstu), diska ārējais gredzens mēdz plīst, un iekšpusē esošais kodols caur gredzena plīsuma vietu izspiežas uz ārpusi. Šo izspiešanos tad arī sauc par diska trūci.

Mugurkaulā, diska tiešā tuvumā atrodas nervi, kas tālāk ceļo uz rokām (mugurkaula kakla daļā) un kājām (mugurkaula jostas daļā), līdz ar to ir viegli saprotams, ka, ja diska trūce nospiež kādu no šiem nerviem, slimība izpaužas kā sāpes rokā (brahialģija) vai kājā (šādas sāpes mēdz dēvēt arī par “išiasu”).

Starpskriemeļu diska trūces var izpausties sekojošos veidos:

  • Sāpes rokā vai kājā
  • Notirpums, nejūtīgums, “adatiņas” rokā, kājā vai starpenē
  • Spēka zudums rokas vai kājas muskuļos
  • Retos gadījumos urīna retence (nespēja pilnībā iztukšot urīnpūsli).

Kas ir mikrodiskektomija?

Vārds mikrodiskektomija nozīmē diska trūces ķirurģisku izņemšanu, ko ķirurgs izdara operācijas mikroskopa palielinājumā. Operācijas laikā ķirurgs caur nelielu griezienu izņem diska trūci un atbrīvo nospiesto nervu. Mikroskopu pielieto, lai ķirurgs operācijas laikā varētu ideāli redzēt diska trūci un smalkos nervus. Operācijas ilgums ir vidēji pusotra stunda. Visbiežāk pacients pēc operācijas sajūt tūlītēju uzlabošanos un var doties mājās jau nakamajā dienā.

Kad tā nepieciešama?

Daļā gadījumu diska trūci var izārstēt arī bez operācijas (pielietojot ārstniecisko vingrošanu, fizioterapiju un medikamentus), tomēr daudzos gadījumos operācija tomēr ir nepieciešama.

Operāciju veikt steidzamā kārtā ir nepieciešams gadījumos, ja diska trūce nospiež uz roku vai kāju ejošo nervu tik stipri, ka pacientam izveidojas motors neiroloģisks deficīts, jeb tulkojot no ārstu valodas-samazināta spēja kustināt un kontrolēt roku vai pēdu. Operāciju jāveic steidzamā kārtā arī tad, ja pacienta sāpes ir neizturami stipras, vai arī tad, ja nervu nospieduma rezultātā pacients nevar iztukšot urīnpūsli – tā saucamais Cauda equina, jeb zirgastes sindroms. Minētajos gadījumos operāciju jāveic steidzami tādēļ, ka stipra nerva nospieduma gadījumā tas ir jāatbrīvo iespējami ātri, jo nospieduma rezultātā var notikt neatgriezenisks nerva bojājums, kas nozīmē paliekošu invaliditāti.

Plānveidīga diska trūces izņemšanas operācija nepieciešama pacientiem, kam nav iepriekš minēto simptomu (parēzes, neizturamas sāpes vai urinācijas traucējumi), tomēr konservatīvā terapija 1-2 mēnešu garumā nedod uzlabojumu.

Lai izlemtu par to kāda ārstēšana ir nepieciešama katrā konkrētā gadījumā ir nepieciešams konsultēties ar speciālistu – neiroķirurgu.

Kādi ir operācijas riski?

Ikviena operācija ir saistīta ar lielāku vai mazāku komplikāciju risku, tomēr mikrodiskektomijas gadījumā operācijas riski ir nelieli un lielākā daļa komplikāciju ir novēršama. Pie iespējamām komplikācijām var pieskaitīt apgrūtinātu brūces dzīšanu, saasiņojumu brūces apvidū, brūces infekciju, nerva bojājumu. Mikrodiskektomijas kombinētais komplikāciju risks sastāda 2-3%.

Kādi izmeklējumi pacientam ir nepieciešami?

Lai diagnosticētu starpskriemeļu diska trūci ir nepieciešams iegūt mugurkaula attēlus ar magnētiskās rezonanses izmeklējumu, atsevišķos gadījumos pietiek arī ar datortomogrāfijas izmeklējumu.

Kas pacientam jādara, ja nepieciešama šāda operācija?

Lēmums par operācijas izdarīšanu ir jāpieņem konsultējoties ar neiroķirurgu. Konsultācijas laikā ārsts izvērtē sūdzības un radioloģiskos attēlus, veic klīnisko izmeklēšanu. Gadījumā, ja operācija patiešām ir nepieciešama, pacients un ārsts vienojas par operācijas datumu un laiku. Pirms operācijas veikšanas nepieciešams veikt arī asins analīzes, kuras konsultācijas laikā nozīmē ārsts.

Cik ilgi jāuzturas slimnīcā/ dienas stacionārā?

Pacients ar iepriekš veikto asins analīžu rezultātiem iestājas stacionārā operācijas izdarīšanas dienā. Svarīgi ir neēst un nedzert vismaz 6 stundas pirms operācijas. Lielākā daļā gadījumu uzlabojums pēc operācijas ir tūlītējs. Ja nav nekādu sarēžģījumu, pacients nākamā dienā pēc operācijas var doties mājās.

Cik ilga un kāda nepieciešama rehabilitācija?

Pēc mikrodiskektomijas operācijas iesaka 6 nedēļas atturēties no smagumu celšanas un saliekšanās uz priekšu. Vēlākā pēcoperācijas periodā ir svarīgi uzsākt ārstniecisko vingrošanu mugurkaula dziļās muskulatūras nostiprināšanai, lai izvairītos no līdzīgām problēmām nākotnē.

Vairāk par neiroķirurģijas pakalpojumiem varat izlasīt šeit http://www.diamed.lv/lv/service/neirokirurgija

Atzvani

Pasūtīt karti

Starpskriemeļu diska trūce

cenrādis

Piesakieties šeit!

Lūdzu aizpildīt Jūsu datus

Reģistrēties pakalpojumu lapa